Norsk østers kan redde bestanden
Foto: Øystein Paulsen, Havforskningsinstituttet
Norsk østers kan redde bestanden
Tirsdag 5. august 2025
Norsk østers kan redde bestanden
Foto: Øystein Paulsen, Havforskningsinstituttet
Østersbestandene er kraftig redusert i hele Europa som følge av parasitt­sykdommene bonamiose og marteiliose, overhøsting og rasering av østersbanker.
 
Norge har verdens nordligste bestand av flatøsters, og de er svært ettertraktet. Derfor overvåker Havforskningsinstituttet østers langs norskekysten.





De siste sykdomsfrie bestandene av flatøsters finnes i Sverige og Norge, og de kan bidra til å redde de europeiske bestandene.

– Vår anbefaling er at noen av disse områdene fredes, da de har tette, sykdomsfrie østersbestander, sier havforsker Stein Mortensen til hi.no.

Annonse:
 

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

Scuba Schools International tilbyr kurs fra begynnernivå til instruktør. De har også et bredt utvalg av emnekurs og videregående kurs som rebreatherdykking og extended range. Flere av dykkesentrene i bransjeregisteret tilbyr SSI-kurs.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Gratis webinar om fridykking

    Vil du begynne med fridykking, men har ikke fått tatt kurs? Kanskje du har kjøpt en utstyrs­pakke og vil lære mer? Nå får du et gratis grunnkurs hos Frivannsliv!

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

Siste videoer:
Annonse:
ANNONSE:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS