Merker lite til årstidene i dypet
Søndag 22. september 2024
I arktiske strøk endrer leveforholdene seg dramatisk gjennom årstidene. Men livet på havbunnen er lite påvirket av om det er sommer eller vinter. Det overrasker forskerne, skriver Forskning.no.
 
Forskere fra Nord universitet har undersøkt dyresamfunn på havbunnen øst for Svalbard. De fant overraskende lite variasjoner mellom årstidene, både når det gjaldt artssammensetning og mengde dyr.
 

Bunnprøve
 
Forskere henter opp sedimentprøver fra bunnen. Foto: Christian Skauge
 

Målet med forskningen er å få en bedre forståelse av de raske klimaendringene i det nordlige Barentshavet og i Arktis som helhet.
 
– I tillegg til å se på dyre- og plantesamfunnene er vi særlig interessert i timing og mønstre i prosessene som foregår på havbunnen, sier professor Henning Reiss ved Nord universitet.
 

Undersøker Norges dypeste fjorder
 
ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

Norges Dykkeforbund utdanner dykkere etter retningslinjene til CMAS, det internasjonale dykkeforbundet. Utdanningen skjer gjennom dykkeklubbene eller hos autoriserte dykkeskoler. Flere av dykkesentrene i bransjeregisteret tilbyr også CMAS-kurs.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Ta PADI Open Water i Halden

    Hvis vil begynne å dykke, så er det første skrittet å ta et PADI Open Water grunnkurs. Hos Halden Dykkersenter kan du lære å nyte verden under vann i juni!

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Dykk Thistlegorm og 11 andre vrak

    Dykkebazaar og Aggressor Fleet byr på en fantastisk liveaboard hvor man får dykke alle de beste vrakene i Rødehavet – og de har gode betingelser for dykkeklubber og grupper.
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS