Holder spekkhoggere unna med lyd
Lørdag 25. mai 2024
Under vinterfisket etter sild i fjordene i Troms har forskerne testet ut ulike lydsignaler. De har funnet lyder som holder spekkhoggere unna fiskenøter – men knølhvalene er det verre med.
 
Hvis hvalene blir fanget i nota skaper det problemer både for dem og fiskerne. Hvalene kan bli skadet eller i verste fall drukne, og fiskerne kan miste fangst og få redskaper ødelagt, skriver Havforskningsinstituttet.
 
– Lydsignalene som vi har brukt, fungerte veldig bra på spekkhoggere, men ikke så bra på knølhvalene. Spekkhoggerne forsvant stort sett umiddelbart fra området rundt fiskebåtene hver gang lydene ble spilt av, sier havforsker Maria Tenningen.
 

Spekkhogger
 
Illustrasjonsfoto: Jim Pfeiffenberger, National Park Service (public domain)
 
ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

Norges Dykkeforbund utdanner dykkere etter retningslinjene til CMAS, det internasjonale dykkeforbundet. Utdanningen skjer gjennom dykkeklubbene eller hos autoriserte dykkeskoler. Flere av dykkesentrene i bransjeregisteret tilbyr også CMAS-kurs.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Dyreliv i havet: Lær mer om nakensnegler

    Den 7. utgaven av boka «Dyreliv i havet» er en skattkiste for dykkere med interesse for marinbiologi. Den finnes både i trykt utgave og som eBok, og det er bare én ting å gjøre: Løp og kjøp!

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Vil du bli yrkesdykkar?

    Dykkerutdanninga ved Høgskulen på Vestlandet er ei fagskuleutdanning som gir deg dei fleste sertifikata du treng som yrkesdykkar. Les meir og søk på kurset som startar neste haust.
Siste videoer:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS