M/S Kambokraft sank ved kai
Den 4. mars 2010 sank M/S Kambokraft ved kai ved Landsteilene brygge ved Alværn på Nesodden. Omstendighetene rundt forliset forble ukjent, og hevingsforsøkene som ble gjort var mislykkede.
M/S Kambokraft sank ved kai
Foto: Bjørn Badowski
VRAK

M/S Kambokraft sank ved kai
Den 4. mars 2010 sank M/S Kambokraft ved kai ved Landsteilene brygge ved Alværn på Nesodden. Omstendighetene rundt forliset forble ukjent, og hevingsforsøkene som ble gjort var mislykkede.
  4. mars 2022
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Da hendelsen skjedde opplyste politiet opplyste til TV2 at båten var nærmere 90 fot, og at det var et dykkefartøy. Dette gjorde selvsagt at saken fikk mye oppmerksomhet i dykkemiljøet.

Et Sea King-helikopter ble sendt til stedet, og dykkere fra Brannvesenet var nede for å sjekke om det var noen ombord, men ingenting tydet på dette. Båten hadde ligget ved Landsteilene i flere år og var et vedlikeholdsprosjekt.





Historien om M/S Kambokraft er full av huller. Hun var 56 fot lang og ble bygd som dykkebåt ved et verft i Vestnes i Møre og Romsdal i 1954. Opprinnelig skal båten ha vært eid av Tafjord Kraft.

Sannsynligvis var hun på et senere tidspunkt eid av Kambo Kraft & Teknikk i Etne i Hordaland, men det er uklart om dette var eieren da båten gikk ned.

ANNONSØRINNHOLD
Faste tirsdagdykk hos ProDykk på Nesodden


Vraket ligger på 15–20 meters dyp ved Landsteilene på Nesodden, og er tilgjengelig med scooter fra Alvern – hvis ikke må man ha båt for å komme seg over sundet.

Vraket ligger omtrent 250 meter fra Alværn brygge. Her er det mulig å parkere nært vannet, og lett å komme seg uti og opp igjen. Til høyre (nordover) langs veggen kan man også gjøre et flott naturdykk!



Ved landsteilene er det en veritabel vrakkirkegård, og Kambokraft ligger sammen med 5–6 andre vrak, blant annet Constanse.

De som har abonnert på bladet Dykking en stund kan finne frem utgave 4/2011 og lese hele historien om M/S Kambokraft.






ANNONSE:
ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

PADI er verdens største utdanningsorganisasjon med omtrent 135.000 instruktører og divemastere verden over. De fleste dykkesentrene i Norge utdanner dykkere etter PADIs modell - du finner en oversikt i bransjeregisteret.


Annonsørinnhold:

  • Kurs i fridykking på engelsk

    Frivannsliv retter seg mot stadig nye kundegrupper, og nå holder de fridykkerkurs i Oslo på engelsk – til glede for de som ikke er så stødige i norsk.

ANNONSE:

ANNONSE:
Les i siste utgave av bladet Dykking:
Les i siste utgave av bladet Dykking:
ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Gratis grunnkurs i fridykking

    Vil du begynne med fridykking, men har ikke fått tatt kurs? Kanskje du har kjøpt en utstyrspakke og vil lære mer? Nå får du gratis grunnkurs på nett hos Frivannsliv!
Siste videoer:
logo
Bladet Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 


© 2020-22 Forlaget Dykking AS