Skal fjerne flere tapte redskaper
Fiskeridirektoratet styrker innsatsen for å få opp tapte fiskeredskaper og planlegger nå to tokt i Oslofjorden og på Sørlandet i sommer – i tillegg til det ordinære toktet langs kysten.
Skal fjerne flere tapte redskaper
Foto: Magnus Tornes/Fiskeridirektoratet
SPØKELSESFISKE

Skal fjerne flere tapte redskaper
Fiskeridirektoratet styrker innsatsen for å få opp tapte fiskeredskaper og planlegger nå to tokt i Oslofjorden og på Sørlandet i sommer – i tillegg til det ordinære toktet langs kysten.
  9. mai 2023
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Spøkelsesfiske fra tapte og gjenstående fiskeredskaper er svært uheldig og er en trussel mot fisk, skalldyr, sjøfugl og sjøpattedyr.

– Tapte fiskeredskaper bidrar i tillegg betydelig til marin forsøpling, skriver Fiskeridirektoratet i en pressemelding. Nå styrker de innsatsen med to nye tokt.

☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:


Arbeidet med opprensking blir i år delt i to; opprensking av tapte fiskeredskaper i yrkesfiske på kysten og til havs, og i fritidsfiske tettere på kysten.

Nytt i år er at det er pekt ut to spesifikke områder på kysten – ett ved Horten i Oslofjorden og ett på Sørlandet, utenfor Kristiansand.





Områdene er valgt fordi det allerede foreligger en god del informasjon om tapte redskaper. Fiskeridirektoratet tar goså gjerne imot tips.

– Yrkesfiskere er pålagt å melde fra om tapte fiskeredskaper og det meste av etterlatte redskaper vi henter opp fra sjøen er meldt inn, forteller seniorrådgiver Gjermund Langedal i Fiskeridirektoratet.



Opprensking på fiskefeltene på kysten og ute på åpent hav vil bli gjennomført med et innleid fiskefartøy eller annet fartøy som oppfyller visse spesifikasjoner.

– Toktet starter i august og varer til slutten av september. Erfaringsmessig er det størst behov for opprensking på strekningen fra Stad til Kirkenes, sier Langedal.

M/S Fjorgyn

M/S Fjorgyn. Foto: Fiskeridirektoratet


– Vil oppfordrer fritidsfiskere til å rapportere inn tap av fiskeredskaper i Fritidsfiskeappen, sier seniorrådgiver Bård Aarbakke i Fiskeridirektoratet.

I tillegg til de planlagte toktene for opprensking vil også Fiskeridirektoratets eget fartøy M/S «Fjorgyn» også kunne bidra til opprensking på andre kystområder.



ANNONSE:
ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

Scuba Schools International tilbyr kurs fra begynnernivå til instruktør. De har også et bredt utvalg av emnekurs og videregående kurs som rebreatherdykking og extended range. Flere av dykkesentrene i bransjeregisteret tilbyr SSI-kurs.


Annonsørinnhold:

  • Ta grunnkurs i dykking på Smøla

    Bare Dykk arrangerer CMAS * grunnkurs hos Nekton Diving på Smøla. Benytt sjansen til å ta dykkekurs i unike omgivelser og få en flott start på dykkekarrieren.

ANNONSE:

Les i siste utgave av bladet Dykking:
Les i siste utgave av bladet Dykking:
ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Ta PADI Rescue Diver i sommer

    PADI Rescue Diver gjør deg til en sikrere og bedre meddykker, og du lærer å håndtere og ikke minst forebygge ulykker. Nå kan du ta det viktige kurset hos Oslofjorden Dykkesenter.
Siste videoer:
logo
Bladet Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 


© 2020-22 Forlaget Dykking AS