Norges svar på Thistlegorm
Dampskipet Sao Paulo kom til Norge sammen med de tyske invasjonsstyrkene 9. april 1940. I lasten hadde hun 21 motorsykler og 57 andre kjøretøyer.
Norges svar på Thistlegorm
Foto: Skjermdump fra YouTube
VRAK

Norges svar på Thistlegorm
Dampskipet Sao Paulo kom til Norge sammen med de tyske invasjonsstyrkene 9. april 1940. I lasten hadde hun 21 motorsykler og 57 andre kjøretøyer.
  9. april 2023
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
D/S Sao Paulo var et tysk lasteskip som ble brukt til å frakte forsyninger til Norge under Operasjon Weserübung, det tyske angrepet på Norge i april 1940.

Det 361 fot lange skipet ble bygd ved verftet F. Schichau i Danzig i 1921, og hadde en tonnasje på 4.977 BRT. Ved sjøsettingen het hun D/S Glücksburg, senere Alrich, og i 1938 ble hun omdøpt til Sao Paulo.





Sao Paulo tilhørte den såkalte Ausfuhrstaffel, og var i tillegg til kjøretøyene lastet med fire 105 mm kanoner, fire 88 mm kanoner og to 20 mm kanoner.

Til sammen hadde hun 2.289 tonn forsyninger i lasten, og målet var Trondheim. To dager før invasjonen hadde hun bare kommet til Kristian­sand, og ble omdirigert til Bergen.

Bil

D/S Sao Paulo den gang hun het «Alrich». Foto: Wikipedia (public domain)


I Vatlestraumen gikk hun på to av minene som hadde blitt lagt ut av den norske mineleggeren KNM Tyr tidlig om morgenen samme dag, og sank etter kort tid.

Minst sju av besetningen omkom. De over­levende ble fraktet til Bergen av den tyske tråleren Cremon.



Et dykk ned i maskinrommet er en spektakulær opplevelse. Video: Anders Kjeserud/YouTube


Sao Paulo ligger på 70–90 meters dyp, og er et svært krevende teknisk dykk.

Vraket er imidlertid en fantastisk opplevelse – noe de to flotte videoene viser med all tydelighet. Du finner flere av Anders Kjeseruds videoer på YouTube.



ANNONSE:
ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

IANTD tilbyr opplæring på alle nivåer fra nybegynner til avansert teknisk nivå. Organisasjonen var først ute med forskjellige kurs i teknisk dykking på 90-tallet. I bransjeregisteret finner du dykkesentre som tilbyr IANTD-kurs.


Annonsørinnhold:

  • Kurs i fridykking på engelsk

    Frivannsliv retter seg mot stadig nye kundegrupper, og nå holder de fridykkerkurs i Oslo på engelsk – til glede for de som ikke er så stødige i norsk.

ANNONSE:

ANNONSE:
Les i siste utgave av bladet Dykking:
Les i siste utgave av bladet Dykking:
ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Gratis grunnkurs i fridykking

    Vil du begynne med fridykking, men har ikke fått tatt kurs? Kanskje du har kjøpt en utstyrspakke og vil lære mer? Nå får du gratis grunnkurs på nett hos Frivannsliv!
Siste videoer:
logo
Bladet Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 


© 2020-22 Forlaget Dykking AS