Fant verdens dypeste skipsvrak
Forskningsskipet R/V Petrel er på tokt i Stillehavet, hvor de nylig fant to japanske hangarskip. Nå har de funnet det som skal være verdens dypeste vrak på 6.220 meters dyp.
Fant verdens dypeste skipsvrak
Foto: GeekWire (skjermdump fra YouTube)
VRAKFUNN

Fant verdens dypeste skipsvrak
Forskningsskipet R/V Petrel er på tokt i Stillehavet, hvor de nylig fant to japanske hangarskip. Nå har de funnet det som skal være verdens dypeste vrak på 6.220 meters dyp.
  10. november 2019
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Marinarkeologene på forskningsskipet R/V Petrel har funnet vraket av en amerikansk Fletcher-klasse destroyer som deltok i slaget om Leyte-golfen under andre verdenskrig, skriver avisen Daily Express.

Forskerne mener det enten er destroyeren USS Johnston eller USS Hoel de har funnet i Filippinerhavet i det vestlige Stillehavet. Vraket er fullstendig ødelagt og det er bare rester igjen.





– Vi har ikke funnet noe av skroget, men siden det ligger i den sørlige delen av området hvor slaget fant sted tror vi det er USS Johnston, sier forskerne.

Videoen viser ødelagte kanonstillinger, to skorsteiner, en propell og en rekke vrakdeler som ligger strødd på havbunnen.

Annonse:


Ifølge Guinness World Records har vraket av den tyske blokkadebryteren D/S Rio Grande til nå vært regnet som verdens dypeste vrak. Det ble funnet av på 5.672 meters dyp i Sør-Atlanteren i 1996.

Nylig ble også de to japanske hangarskipene Kaga og Akagi funnet på over 5.000 meters dyp i Stillehavet. Begge ble senket under slaget om Midway i 1942.

Se dokumentar om USS Johnston:






Du kan følge R/V Petrel på Facebook, YouTube og på www.rvpetrel.com.



Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Begynne å dykke - eller ta et videregående kurs?

 

Global Underwater Explorers tilbyr kurs for nybegynnere, erfarne dykkere og tekniske kurs for dyp dykking, grottedykking og dykking med rebreather. GUEs mål er å utvikle dine ferdigheter, effektive prosedyrer for problemløsning og gjøre deg til en bedre dykker.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Er du interessert i dykkemedisin?

    Norsk Baromedisinsk Forening er til for deg som er interessert i dykkemedisin, dykke­fysiologi og andre menneskelige faktorer i tilknytning til dykking.

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

Siste videoer:
Annonse:
ANNONSE:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS