×

Advarsel

Sletting feilet thumb_432_6079.jpg

– Uakseptabelt mye ulovlig fiske
Statens naturoppsyn har inndratt 31 ulovlige garn i Vestland hittil i år. Det gjør Vestland til fylket med mest ulovlig fiske så langt, ifølge Miljødirektoratet.
– Uakseptabelt mye ulovlig fiske
Et ulovlig laksegarn blir inndratt av Statens naturoppsyn i Fjaler i Vestland. Foto: SNO/Miljødirektoratet
MILJØ

– Uakseptabelt mye ulovlig fiske
Statens naturoppsyn har inndratt 31 ulovlige garn i Vestland hittil i år. Det gjør Vestland til fylket med mest ulovlig fiske så langt, ifølge Miljødirektoratet.
  6. juli 2021
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
– Omfanget av ulovlig fiske i Vestland er nå på et uakseptabelt høyt nivå. Dette er tyveri fra fellesskapet som kan få store konsekvenser for de sårbare laksestammene, sier Arnstein Johnsen, seksjonsleder for tilsyn kyst i Statens naturoppsyn.

I fjor var Vestland et av fylkene med størst økning av inndragninger og anmeldelser for brudd på lakseloven, og så langt i år er det ingen tegn på nedgang.

LES OGSÅ: Hele 52 anmeldelser på Vestlandet


De aller fleste inndragningene skjer på grunn av brudd på nedsenkingspåbudet.

Fram til 30. september skal alle garn i gamle Sogn og Fjordane garn senkes slik at hele fangstdelen står minst tre meter under havoverflaten til enhver tid.

Det samme gjelder garn med maskevidde større enn 32 med mer fra knute til knute i gamle Hordaland. Dette er for å unngå fangst av laks og sjøørret.

LES OGSÅ
Nær halvparten av redskapene er ulovlige


– Vi finner ofte garn satt helt oppe i vannoverflaten, nettopp for å ta laks og sjøørret. Noen av garnene har en størrelse og maskevidde som er egnet til å ta større mengder laks, noe som kan tyde på at fisket er økonomisk motivert, sier Johnsen.

Disse garnene tar fisk som skal opp i sårbare vassdrag for å gyte. Flere vassdrag i Vestland er i år stengt fordi målet om gytebestand ikke er oppfylt.

Hvis det ulovlige fisket fortsetter, vil vassdragene kunne bli stengt enda lenger.

Annonse:


Johnsen oppfordrer alle til å tipse Miljødirektoratet eller politiet hvis de oppdager mulig ulovlig fiske.

– Vi får flere tips om ulovlige garn i uka, og det er veldig bra. Vi er avhengig av tips fra publikum for å beskytte sjøørrett og laks mot ulovlig fiske, sier Johnsen.

Du kan sende inn tips om ulovlig fiske til politiet eller på Miljødirektoratets nettsider.

Kilde: Miljødirektoratet

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Begynne å dykke - eller ta et videregående kurs?

 

Global Underwater Explorers tilbyr kurs for nybegynnere, erfarne dykkere og tekniske kurs for dyp dykking, grottedykking og dykking med rebreather. GUEs mål er å utvikle dine ferdigheter, effektive prosedyrer for problemløsning og gjøre deg til en bedre dykker.

 

 

 

Annonsørinnhold:

ANNONSE:

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Ta PADI Open Water i Ålesund

    Ålesund Dykkersenter holder PADI Open Water grunnkurs for dem som har lyst til å lære å dykke før sommeren. Bli med og oppdag en fantastisk verden under overflaten i juni!
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS