Mangfoldige og utrolige bløtdyr
Molluskene, eller bløtdyrene, dominerer livet i havet. Det finnes over 85.000 kjente arter bløtdyr, og de lever helt fra strandkanten til det evige mørket på svært store havdyp.
Mangfoldige og utrolige bløtdyr
Foto: NOAA Ocean Exploration (CC BY-SA 2.0)
MARINBIOLOGI

Mangfoldige og utrolige bløtdyr
Molluskene, eller bløtdyrene, dominerer livet i havet. Det finnes over 85.000 kjente arter bløtdyr, og de lever helt fra strandkanten til det evige mørket på svært store havdyp.
  Av Dykking.no
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Nesten 25 prosent av alle marine arter er bløtdyr, en dyregruppe som inkluderer så forskjellige slekter som nakensnegler, blekksprut og muslinger.

Til og med brunsneglene du finner i hagen hører til bløtdyrene. De finnes i utallige varianter både i havet, i ferskvann og på land.





Bløtdyrene finnes i svært mange former og størrelser, fra mikromollusker som bare blir et par millimeter lange til kjempeblekkspruten som kan bli over 12 meter lang.

De fyller en lang rekke nisjer i økosystemene verden over. Noen er vegetarianere, mens andre er griske rovdyr – og mange av dem lever i dyphavet.

Annonse:


I minidokumentaren over kan du lære mer om mange forskjellige bløtdyr, og hva som gjør at de klarer seg så bra.

Se godt etter neste gang du dykker – hvor mange forskjellige bløtdyr ser du? Er du heldig finner du både nakensnegler og blekksprut!



Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

PSS tilbyr utdanning fra grunnkurs til instruktør, og har kategorier for profesjonelle dykkere - fridykking, sportsdykking, teknisk dykking og førstehjelp/redning. I bransjeregisteret finner du dykkesentre som tilbyr PSS-kurs.


Annonsørinnhold:

  • Ta dykkelappen hos OFDS neste uke

    Dykking er både gøy og spennende, og ingenting er bedre enn å ha et dykkesertifikat i baklommen når du skal på vinterferie. Meld deg på kurs i dag!

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Dykk Thistlegorm og 11 andre vrak

    Dykkebazaar og Aggressor Fleet byr på en fantastisk liveaboard hvor man får dykke alle de beste vrakene i Rødehavet – og de har gode betingelser for dykkeklubber og grupper.
Siste videoer:
Annonse:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS