Tre vrak du kan dykke i oktober
Oktober kan by på svært god sikt, og temperaturen i sjøen er fortsatt behagelig. Selv om det begynner å bli lite lys er dette en måned som er godt egnet for vrakdykk – særlig av den litt lengre sorten.
Tre vrak du kan dykke i oktober
Baugen på MRS-26 i Hopseidet. Foto: Jörn Kumpart (skjermdump fra YouTube)
VRAK

Tre vrak du kan dykke i oktober
Oktober kan by på svært god sikt, og temperaturen i sjøen er fortsatt behagelig. Selv om det begynner å bli lite lys er dette en måned som er godt egnet for vrakdykk – særlig av den litt lengre sorten.
  Av Dykking.no
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Nedenfor har vi plukket ut tre flotte vrak som ikke har annet til felles at de ble senket nettopp i oktober. La deg inspirere til et vrakdykk!

V-1605 Mosel


V-1605 Mosel V-1605 Mosel

Et av Sørlandets flotteste vrak! Foto: Christian Skauge


Den 15. oktober 1944 ble V-1605 Mosel senket av britiske fly utenfor Lillesand.

Den 54 meter lange patruljebåten var opprinnelig bygd som tråler i 1937, men ble i september 1939 rekvirert av Kriegsmarine og bygd om.

Vraket ligger på 37–54 meters dyp med svak slagside. Det er i god stand og byr på et fantastisk dykk.


Dybden gjør at vraket er best egnet for teknisk dykking, men erfarne dykkere kan utforske de grunnere delene med luft.

LES MER: V-1605 Mosel


D/S Barcelona






D/S Barcelona ble brukt av tyskerne som lasteskip og troppetransport, og lå for anker i Ålesund da ni britiske Lockheed Hudson bombefly gikk til angrep 29. oktober 1941.

Det 107 meter lange skipet sank kort tid etter angrepet, og ligger i dag relativt intakt på 42–70 meters dyp med slagside mot babord. Man må ha båt for å dykke på vraket.


Dybden gjør at D/S Barcelona egner seg best for teknisk dykking. Ta kontakt med Ålesund Dykkersenter hvis du vil ha en tur på vraket.

Minenräumschiff 26


MRS 26

Foto: Kapitänleutnant Georg Meißner, Kriegsmarine


Minenräumschiff 26 «Bali» var et moderskip som førte 15 små minesveipere på dekk, 250 miner og struttet av antiluftskyts.

Skipet var opprinnelig planlagt som lasteskip ved A/S Moss Værft & Dokk, men kort tid før ferdigstillelse ble det beslaglagt av Kriegs­marine. MRS-26 ble senket av sovjetiske fly ved Hopsfjord i Finnmark den 27. oktober 1944.


Vraket ligger på 0–15 meters dyp nært fylkesvei 264 i Hopseidet, og kan dykkes fra land – det er en drøyt hundre meter lang svømmetur.






Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

PADI er verdens største utdanningsorganisasjon med omtrent 135.000 instruktører og divemastere verden over. De fleste dykkesentrene i Norge utdanner dykkere etter PADIs modell - du finner en oversikt i bransjeregisteret.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Dykkereise: Passport to Paradise

    Indonesia er verdenskjent for sitt unike marine liv, og for mange står Lembeh Strait, Bunaken nasjonalpark og Bangka Island øverst på listen. Critters@Lembeh og Murex gir deg den ultimate dykkereisen – Passport to Paradise.

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Se nå: Gratis webinar om sjømat

    Frivannsliv har lagt ut en reprise av et webinar med mesterkokken Elijah Holland, hvor du kan lære mer om hva du kan høste fra havet og sette på middagsbordet.
Siste videoer:
Annonse:
ANNONSE:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS