Visste du at sjøroser elsker reker?
Sjøanemoner er ikke planter, men dyr. Tor André Johannessen ville undersøke om de kanskje har samme matvaner som oss, og har sendt oss bilder fra eksperimentet.
Visste du at sjøroser elsker reker?
Foto: Tor André Johannessen
MARINBIOLOGI

Visste du at sjøroser elsker reker?
Sjøanemoner er ikke planter, men dyr. Tor André Johannessen ville undersøke om de kanskje har samme matvaner som oss, og har sendt oss bilder fra eksperimentet.
  Av Dykking.no
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
Utstyrt med en håndfull pillede reker tok Johannsessen med seg undervanns­kameraet til Kvalsvik i Haugesund.

Der fant han en mengde av de vakre hestesjørosene like under overflaten. Kanskje var de sultne?

Hesteaktinie

Rekene gikk ned på høykant! Foto: Tor André Johannessen


Han fôret dem med rekene, og resultatet lot ikke vente på seg: Da han stakk kameraet under overflaten var etegildet allerede i full gang!

Anemoner er åpenbart griske rovdyr, og de pillede rekene gikk ned på høykant:

Hesteaktinie
Hesteaktinie

Det tok ikke lang tid før sjøstjernene ble med på etegildet. Foto: Tor André Johannessen


Hestesjørosen heter Actinia equina på latin, og kalles også hesteaktinie eller svabergsjørose. Den kan bli 60 år gammel.

Den finnes langs hele norskekysten, er som regel rød på farge og har en rad med vakre, blå «øyne» like under de opptil 192 tentaklene.



Arten lever fra 0-10 meters dyp, og den er svært hardfør og overlever fint uttørking og høy temperatur når det er lavvann.

Da trekker den seg sammen, blir dyp rød og ser ut som størknet blod. Slik har den også fått navnet daudmannsblod eller styggemannsblod.



ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

PSS tilbyr utdanning fra grunnkurs til instruktør, og har kategorier for profesjonelle dykkere - fridykking, sportsdykking, teknisk dykking og førstehjelp/redning. I bransjeregisteret finner du dykkesentre som tilbyr PSS-kurs.


Annonsørinnhold:

  • Dyreliv i havet: Lær mer om nakensnegler

    Den 7. utgaven av boka «Dyreliv i havet» er en skattkiste for dykkere med interesse for marinbiologi. Den finnes både i trykt utgave og som eBok, og det er bare én ting å gjøre: Løp og kjøp!

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Vil du bli yrkesdykkar?

    Dykkerutdanninga ved Høgskulen på Vestlandet er ei fagskuleutdanning som gir deg dei fleste sertifikata du treng som yrkesdykkar. Les meir og søk på kurset som startar neste haust.
Siste videoer:
ANNONSE:
ANNONSE:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS