Fregatten Lossen ved Papperhavn
Den 24. desember 1717 forliste den dansk-norske fregatten Lossen i en orkan som feide over Nordsjøen. Halvparten av mannskapet på 100 mistet livet da skipet ble slått mot fjellet på Hvaler.

Fregatten «Blaa Hejren» gir et godt inntrykk av hvordan Lossen kan ha sett ut. Foto: Maritimt Museum
Fregatten Lossen ved Papperhavn
Den 24. desember 1717 forliste den dansk-norske fregatten Lossen i en orkan som feide over Nordsjøen. Halvparten av mannskapet på 100 mistet livet da skipet ble slått mot fjellet på Hvaler.
24. desember 2024
– Funnet av Lossen resulterte i den første vitenskapelige utgravingen under vann i Nord-Europa, skriver Maritim Museum.

Dykkere på feltarbeid i 1968. Foto: Maritimt Museum
Utgravingene i 1967 og 1968 avdekket over 4.000 gjenstander, som gav et enestående innblikk i livet om bord på et dansk-norsk krigsfartøy fra 1700-tallet.
– Til arkeologenes overraskelse var brorparten av gjenstandene private og sivile, skriver NRK i en artikkel fra 2011.
De fant krittpiper, knapper, treskjeer og pussig nok mange skolester. Gjenstandene hører med i den rikholdige samlingen som er utstilt på Norsk Maritimt Museum.
Det var orlogskaptein Rolf Scheen som fant historien om Lossen under et forskningsarbeid i København i 1962. Han var også sentral i arbeidet med å lokalisere vraket.

LES OGSÅ
Hva gjør en marinarkeolog?
Lossen var bygget i 1684 på galeiverftet på Isegran ved Fredrikstad av skipsbyggeren Harmen Thiessen van der Burgh.
Under Den store nordiske krigen fra 1700–1720 tjenestegjorde skipet i både Østersjøen og Nordsjøen, og tok aktivt del i en rekke kjente trefninger med den svenske flåten.
Foto: Maritimt Museum
Da forliset skjedde var skipet under eskortetjeneste av koffardiskip fra Stavern til Fladstrand (Frederikshavn).
– For de som ikke er spesielt opptatt av historien er det ikke stort å se i dag. Restene ligger på seks meters dyp, skriver Dykkepedia.

LES OGSÅ
Spektakulært vrakfunn fra 1700-tallet
Er man interessert i det marinarkeologiske arbeidet gav Norsk Sjøfartsmuseum i sin tid ut en bok skrevet av Svein Molaug og Rolf Scheen med fokus på nettopp dette.
Man kan være heldig å finne boken på Antikvariat.net eller tilsvarende sider – men den finnes også digitalt:
Fritidsdykkernes deltakelse i prosjektet var svært viktig, og utgravingen ble gjennombruddet for marinarkeologien i Norge.
– Uten entusiasmen og innsatsen fra amatørdykkernes side, ville Lossen ikke har blitt utgravet. Det rettes en hjertelig takk til alle som har deltatt, heter det i forordet i boken.
Maritimt Museum har skrevet mer om det marinarkeologiske arbeidet og har lagt ut bilder av en rekke gjenstander på Kulturpunkt.org. Det ligger også hundrevis av bilder på Digitalt Museum.
For de som er interessert finnes det også en Facebook-side om Lossen, der det har blitt lagt ut en hel del informasjon de siste årene.

Illustrasjon: Maritimt Museum
Fregatten LOSSEN | |
Type: | Orlogsfartøy |
Bygd: | 1686 ved Galeiverftet på Isegran ved Fredrikstad, av skipsbyggeren Harmen Thiessen van der Burgh |
Mål: | 28,70 x 7,50 x 2,83 meter |
Motor: | Seilskip |
Forlisdato: | 24. desember 1717 |
Årsak: | Forliste i orkan |
Omkomne: | 55 mann |
Sted: | I bukten Stolen sør for Papperhavn på Hvaler |
Dybde: | 6–10 meter |
Reiserute: | Stavern – Fladstrand (Frederikshavn) |
Rederi: | Den dansk-norske marinen |
Annet: | Lossen er et gammelt navn på gaupe |