Fant ny type E. coli i Bergen
Onsdag 19. mars 2025
Prøver av kloakk ved fem forskjellige kloakkanlegg i Bergen fra 2020–2023 avslørte 1.580 ulike bakterier som er resistente mot minst én type antibiotika. En av dem var en ny type E. coli.
 
– Denne E. coli-typen er aldri blitt sett før noe sted i verden. Nå har vi funnet den i Bergen, sier havforsker Nachiket Marathe ved Havforskningsinstituttet til Forskning.no.
 
Funnene tyder på at kloakk fra sykehusene i byen fører til at sykdomsfremkallende bakterier havner i det marine miljøet.
 
Antibiotikaresistente bakterier er et stort problem på verdensbasis. I en studie i det vitenskapelige tidsskriftet Lancet anslår forskere at 39 millioner mennesker kan dø av slike bakterier i 2050.
 

E.coli
 
E. coli. Illustrasjonsfoto: NIAID (CC BY 2.0)
 

PODCAST
Resistente bakterier spres i havet
 

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

PSS tilbyr utdanning fra grunnkurs til instruktør, og har kategorier for profesjonelle dykkere - fridykking, sportsdykking, teknisk dykking og førstehjelp/redning. I bransjeregisteret finner du dykkesentre som tilbyr PSS-kurs.


Annonsørinnhold:

  • Bli yrkesdykker – søknadsfrist i dag

    Dykkerutdanninga ved Høgskulen på Vestlandet er ei fagskuleutdanning som gir deg dei fleste sertifikata du treng som yrkesdykkar. Snart er det søknadsfrist for kurset som startar til hausten.

ANNONSE:

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Bli minedykker – søknadsfrist i dag!

    Minedykkerkommandoen er en avdeling bestående av spesialtrente dykkere som er utdannet til å uskadeliggjøre alle typer eksplosiver, og de har en av Norges tøffeste jobber.
Siste videoer:
Annonse:
ANNONSE:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS