Tarzan er tilbake og bygger reir
De siste fem årene har berggylten «Tarzan» kommet tilbake til sin faste gyteplass i bukta foran huset til undervannsfotograf Rudolf Svensen i Stavanger.
Tarzan er tilbake og bygger reir
Foto: Rudolf Svensen
MARINBIOLOGI

Tarzan er tilbake og bygger reir
De siste fem årene har berggylten «Tarzan» kommet tilbake til sin faste gyteplass i bukta foran huset til undervannsfotograf Rudolf Svensen i Stavanger.
  7. mai 2025
☒   ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
– Berggylten Tarzan er tilbake på Hundvåg, og for femte året på rad treffer jeg ham på samme stedet, skriver Rudolf Svensen på Facebook.

Han pleier å dukke opp april for å lage reir og hevde sitt faste territorium. Han jager vekk andre leppefisker og jobber hardt for å føre slekten videre.

LES OGSÅ
Øker minstemålet på leppefisk


Berggylten er hunn først i livet og hvis de ikke blir fisket for å dø i oppdretts­anleggene eller spist av en større fisk, blir de hanner når de vokser seg større.

Det er hannene som bygger reiret, hvor de lokker til seg hunner for å legge egg. Deretter passer de på helt til yngelen klekkes.

Berggylt

Tarzan i fint driv over algene. Foto: Rudolf Svensen


Berggylten kan bli 15–20 år gammel, og finnes langs hele Norskekysten nord til Trøndelag. Den blir opptil 60 cm lang og kan veie 4 kilo.

Foruten å være en habil undervannsfotograf er Rudolf Svensen avdelingsdirektør for avdeling for naturhistorie ved Stavanger Museum.

 
Annonse:


– Da jeg tok disse bildene, plukket Tarzan alger og jeg regner med han jobbet med reiret sitt, forteller Svensen.

Den stedbundne berggylten kan ha vært i bukta i mange år før Svensen møtte ham, og forhåpentligvis kommer han igjen i årene som kommer.



ANNONSE:

Annonsørinnhold:

ANNONSE:
ANNONSE:

Vil du begynne å dykke?

 

Scuba Schools International tilbyr kurs fra begynnernivå til instruktør. De har også et bredt utvalg av emnekurs og videregående kurs som rebreatherdykking og extended range. Flere av dykkesentrene i bransjeregisteret tilbyr SSI-kurs.

 

 

 

Annonsørinnhold:

  • Meld deg på: Kurs i trykkprøving

    Trykkprøving av dykkeflasker er helt nødvendig og skal gjøres med faste intervaller. I oktober kan du lære hvordan det gjøres hos Gass og Pusteservice i Drøbak.

ANNONSE:

Annonsørinnhold:

  • Bli minedykker i Forsvaret

    Minedykkerkommandoen er spesialtrente dykkere som er utdannet til å uskadeliggjøre eksplosiver. Du kan søke selv om du ikke har avtjent førstegangstjenesten.
Siste videoer:
Annonse:
ANNONSE:
Annonse:
Facebook
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
ANNONSE:
logo
Dykking har siden 1983 blitt gitt ut av Forlaget Dykking AS. Redaktør: Christian Skauge

 

Forlaget Dykking AS
Postboks 6654 Etterstad, 0609 Oslo
Org. nr. 936558496

 



Avmelding fra nyhetsvarsler
© 2024 Forlaget Dykking AS